Čo je Mortonova neuralgia?

Jedná sa o syndróm, ktorý zahŕňa rôzne patologické stavy, základným je napr. priškripnutie plantárneho prstového nervu pod intermetatarzálnou šľachou (väzom), pokročilejšie stavy sú charakteristické opuchom prstového nervu. Ide o pomerne často sa vyskytujúce ochorenie, ktoré postihuje najmä osoby ženského pohlavia (75 %) vo veku 25 – 50 rokov.

Najčastejšou príčinou vzniku Mortonovej neuralgie je nosenie príliš úzkej obuvi, ktorá dlhodobo utláča prsty. Stav zhoršuje chodenie alebo státie na jednom mieste. Veľkú úlohu hrá tiež skrútenie nožnej klenby a rozvoj plochých nôh. Na vine môžu byť tiež kostné zmeny, prípadne kostné výrastky.

Cenník ošetrenia rázovou vlnou
mortonova neuralgia razova vlna
mortonova neuralgia nitra

Diagnóza pre Mortonovu neuralgiu

Diagnóza Mortonovho neurómu je vo väčšine prípadov klinického typu, fyzikálnym vyšetrením sa musia vylúčiť predovšetkým akékoľvek iné príčiny pretrvávajúcich problémov ako aj prípadná deformácia, ktoré môžu vyvolávať podobné príznaky. Veľmi nápomocné pri určovaní tejto diagnózy sú roztiahnutie a mierna flexia prstov.

Zisťovanie bolesti tlakom musí byť vykonávané s určitou presnosťou, nakoľko je nevyhnutné primerane odlíšiť tento patologický stav od iných, ktoré by sa mohli prejavovať podobne. Niekedy sa môže vyskytovať i opuch. V niektorých prípadoch, pri palpácii postihnutého miesta, dochádza ku “kliknutí“, ktoré je pre toto ochorenie príznačné.

Rázová vlna Shockwave

odporúčaná liečba v centre zdravia a krásy Vitalcare

Liečba Mortonovej neuralgie rázovou vlnou Shockwave

Navštívte naše centrum Vitalcare v Nitre

Rázová vlna Shockwave predstavuje relatívne nový a veľmi úspešný terapeutický prístup v liečbe Mortonovej neuralgie. Rázové vlny sú akustické vlny alebo zvukové impulzy nesúce v sebe vysokú dávku energie. Mechanizmus účinku je založený na vlnách prerušujúcich dráhy bolesti zapálených nervov na bunkovej úrovni. To vedie k obnoveniu zdravých nervových funkcií a podporuje rast nových krvných ciev s cieľom uľahčiť prirodzené hojenie. Terapia rázovou vlnou Shockwave je bezbolestná a veľmi účinná alternatíva k chirurgickým zákrokom.

Príjemnú bezbolestnú procedúru realizuje náš profesionálny a milý personál v priestoroch nášho Centra pre zdravie a krásu VitalCare. Na procedúry nečakáte, obratom si dohodnete Váš termín a v pohodlí môžete odstrániť chronické bolesti.

vitalcare centrum nitra

Chcete si rezervovať termín? Zavolajte nám!

0905 849 655

0905 849 655

Chcete si rezervovať termín? Zavolajte nám!

Často kladené otázky

Aké má účinky rázová vlna?

Naše vlastné skúsenosti, ako aj vedecké štúdie, ukazujú obrovskú úspešnosť liečby pomocou rázovej vlny. Skúmaní pacienti pociťovali 92% zníženie bolesti a oveľa vyššiu mieru úspešnosti ako akákoľvek iná nechirurgická alebo chirurgická alternatíva. Rázová vlna je bezpečná, ľahko vykonateľná a bezbolestná liečba.

Bude ma ošetrenie rázovou vlnou bolieť?

Väčšina pacientov má počas liečby rázovou vlnou mierne nepohodlie, ale terapia je všeobecne veľmi dobre znášaná. Počiatočné nepohodlie zvyčajne slabne, keď sa oblasť počas liečby stáva menej citlivou. Intenzita terapie môže byť upravená na základe potrieb a citlivosti pacienta.

Koľko ošetrení budem potrebovať?

Počet ošetrení závisí na indikácii a reakcii tkaniva na terapiu. Terapia rázovou vlnou má kumulatívny efekt, teda typicky budete potrebovať viac ošetrení. V prípade Mortonovej neuralgie sú potrebné minimálne 4 ošetrenia. Pacienti ale veľmi často pociťujú úľavu už po prvom ošetrení.

Ako často budem musieť na terapie chodiť?

Odporúčaná frekvencia ošetrení pri Mortonovej neuralgii je 1 až 2 krát za týždeň, v závislosti od pacientovej tolerancie a reakcii ošetrovaného tkaniva.

Budem po ošetrení cítiť bolesť?

U väčšiny pacientov sa po terapii objaví okamžitá úľava od bolesti. Zhuba 2-4 hodiny po terapii môže dôjsť k chvíľkovému zvýšeniu citlivosti. Pacienti túto bolesť popisujú ako znesiteľnú a neobmedzujúcu ich bežné činnosti.

Sú po terapii nariadené nejaké obmedzenia?

Odporúča sa, aby sa pacienti po terapii vyhli fyzickým aktivitám, predovšetkým takým, ktoré by zapájali ošetrené miesto. Pacienti by mali zostať v pokoji zhruba 48 hodín po každej terapii.