Čo je zápal sedacieho nervu?

Syndróm piriformis (zápal sedacieho nervu), je ochorenie, ktoré spôsobuje bolesť ischiatického (sedacieho) nervu, niektorí autori ho nazývajú tiež falošný ischias. Príznaky vyvolané týmto ochorením môžu byť spôsobené pritlačením ischiatického nervu o kostný oblúk veľkého sedacieho otvoru alebo priškrtením tohto nervu vo vnútri svalu.

Niektoré druhy aktivít vyžadujúce nadmerné používanie nôh, môžu prispievať k nástupu ochorenia, syndróm piriformis postihuje v tejto súvislosti najmä cyklistov, bežcov, tanečníkov a dokonca aj veslárov. Najčastejšiou príčinou býva úraz, ďalšími sú asymetria dolných končatín, myozitída, nadmerná pronácia chodidla a chirurgické zákony vykonávané v súvislosti s problémom bedrového kĺbu.

Cenník ošetrenia rázovou vlnou
zapal sedacieho nervu razova vlna
zápal sedacieho nervu liečba

Diagnóza pre zápal sedacieho nervu

Príznaky syndrómu piriformis sá líšia. Často sa objavuje bolesť sprevádzaná parestéziou v oblasti bedier, zadku, zadnej časti nohy a stehna, ale aj chodidla. Ďalšie príznaky, ktoré sa môžu objaviť, sú motorický deficit, zníženie citlivosti niektorých častí dolných končatín a opuch rozprestierajúci sa od driekovej kosti až po veľký trochanter.

Diagnóza syndrómu piriformis sa zvyčajne určuje prostredníctvom klinického vyšetrenia, niekedy môže byť potrebné vykonať aj dodatočné vyšetrenia (elektromyografia, za účelom vyhodnotenia nervovej vodivosti ischiatického nervu, TAC a magnetická rezonancia). Medzi najpoužívanješie klinické testy pri určovaní tejto diagnózy patrí Freibergov test, Paceov a Nagleov test.

Rázová vlna Shockwave

odporúčaná liečba v centre zdravia a krásy Vitalcare

Liečba zápalu sedacieho nervu rázovou vlnou Shockwave

Navštívte naše centrum Vitalcare v Nitre

Rázová vlna Shockwave predstavuje relatívne nový a veľmi úspešný terapeutický prístup v liečbe zápalu sedacieho nervu. Rázové vlny sú akustické vlny alebo zvukové impulzy nesúce v sebe vysokú dávku energie. Mechanizmus účinku je založený na vlnách prerušujúcich dráhy bolesti zapálených nervov na bunkovej úrovni. To vedie k obnoveniu zdravých nervových funkcií a podporuje rast nových krvných ciev s cieľom uľahčiť prirodzené hojenie. Terapia rázovou vlnou Shockwave je bezbolestná a veľmi účinná alternatíva k chirurgickým zákrokom.

Príjemnú bezbolestnú procedúru realizuje náš profesionálny a milý personál v priestoroch nášho Centra pre zdravie a krásu VitalCare. Na procedúry nečakáte, obratom si dohodnete Váš termín a v pohodlí môžete odstrániť chronické bolesti.

vitalcare centrum nitra

Chcete si rezervovať termín? Zavolajte nám!

0905 849 655

0905 849 655

Chcete si rezervovať termín? Zavolajte nám!

Často kladené otázky

Aké má účinky rázová vlna?

Naše vlastné skúsenosti, ako aj vedecké štúdie, ukazujú obrovskú úspešnosť liečby pomocou rázovej vlny. Skúmaní pacienti pociťovali 92% zníženie bolesti a oveľa vyššiu mieru úspešnosti ako akákoľvek iná nechirurgická alebo chirurgická alternatíva. Rázová vlna je bezpečná, ľahko vykonateľná a bezbolestná liečba.

Bude ma ošetrenie rázovou vlnou bolieť?

Väčšina pacientov má počas liečby rázovou vlnou mierne nepohodlie, ale terapia je všeobecne veľmi dobre znášaná. Počiatočné nepohodlie zvyčajne slabne, keď sa oblasť počas liečby stáva menej citlivou. Intenzita terapie môže byť upravená na základe potrieb a citlivosti pacienta.

Koľko ošetrení budem potrebovať?

Počet ošetrení závisí na indikácii a reakcii tkaniva na terapiu. Terapia rázovou vlnou má kumulatívny efekt, teda typicky budete potrebovať viac ošetrení. V prípade zápalu sedacieho nervu sú potrebné minimálne 4 ošetrenia. Pacienti ale veľmi často pociťujú úľavu už po prvom ošetrení.

Ako často budem musieť na terapie chodiť?

Odporúčaná frekvencia ošetrení pri zápale sedacieho nervu je 1x za týždeň, v závislosti od pacientovej tolerancie a reakcii ošetrovaného tkaniva.

Budem po ošetrení cítiť bolesť?

U väčšiny pacientov sa po terapii objaví okamžitá úľava od bolesti. Zhuba 2-4 hodiny po terapii môže dôjsť k chvíľkovému zvýšeniu citlivosti. Pacienti túto bolesť popisujú ako znesiteľnú a neobmedzujúcu ich bežné činnosti.

Sú po terapii nariadené nejaké obmedzenia?

Odporúča sa, aby sa pacienti po terapii vyhli fyzickým aktivitám, predovšetkým takým, ktoré by zapájali ošetrené miesto. Pacienti by mali zostať v pokoji zhruba 48 hodín po každej terapii.