Čo je tenisový a golfový lakeť?

Epikondylitída (zápal svalových úponov) je jednou z najčastejších ochorení lakťového kĺbu. Lakťový kĺb, ktorý môže byť postihnutý epikondylitídou, sa nachádza medzi ramennou a vretennou kosťou. Niekedy býva preto nazývaná ako radiálna epikondylitída humeru. Ďalšie názvy ako laterálna epikondylitída (tenisový lakeť) a mediálna epikondylitída (golfový lakeť) sú spojené so svalmi postihovanými zápalovým procesom.

Mnohí považujú epikondylitídu za čisto športové ochorenie, no v skutočnosti ide o poruchu týkajúcu sa aj ostatných subjektov, ktoré nemusia nevyhnutne vykonávať športové aktivity, no používajú opakovane lakťové šľachy z dôvodu vykonávania profesie (holič, tesár, pisár, elektrikár, maliar, vrhač, murár, klavírista, huslista, krajčír, atď.).

Cenník ošetrenia rázovou vlnou
tenisový lakeť liečba nitra
tenisový lakeť liečba

Diagnóza pre tenisový a golfový lakeť

V prevažnej väčšine prípadov stačí na určenie diagnózy len fyzikálne vyšetrenie. Po anamnestetickom vyšetrení pokračuje odborník v palpácii postihnutého miesta, aby zistil pôvod bolesti. V niektorých ojedinelých prípadoch dochádza k miernemu lokálnemu opuchu. Následne musí pacient vykonať zopár pohybov slúžiacich na potvrdenie diagnózy ako napr. Cozenov test, Maudsleyho test, Millsov manóver a Solvebornov test.

Napriek tomu, že je pre stanovenie diagnózy epikondylitídy postačujúce fyzikálne vyšetrenie, lekár väčšinou vyžaduje röntgenový snímok, aby zistil prítomnosť eventuálnych kalcifikácii na úrovni epikondylu a vylúčil kostrové zmeny na začiatku vretennej kosti.

Rázová vlna Shockwave

odporúčaná liečba v centre zdravia a krásy Vitalcare

Liečba tenisového/golfového lakťa rázovou vlnou Shockwave

Navštívte naše centrum Vitalcare v Nitre

Rázová vlna Shockwave predstavuje relatívne nový a veľmi úspešný terapeutický prístup v liečbe tenisového a golfového lakťa. Rázové vlny sú akustické vlny alebo zvukové impulzy nesúce v sebe vysokú dávku energie. Mechanizmus účinku je založený na vlnách prerušujúcich dráhy bolesti zapálených nervov na bunkovej úrovni. To vedie k obnoveniu zdravých nervových funkcií a podporuje rast nových krvných ciev s cieľom uľahčiť prirodzené hojenie. Terapia rázovou vlnou Shockwave je bezbolestná a veľmi účinná alternatíva k chirurgickým zákrokom.

Príjemnú bezbolestnú procedúru realizuje náš profesionálny a milý personál v priestoroch nášho Centra pre zdravie a krásu VitalCare. Na procedúry nečakáte, obratom si dohodnete Váš termín a v pohodlí môžete odstrániť chronické bolesti.

vitalcare centrum nitra

Chcete si rezervovať termín? Zavolajte nám!

0905 849 655

0905 849 655

Chcete si rezervovať termín? Zavolajte nám!

Často kladené otázky

Aké má účinky rázová vlna?

Naše vlastné skúsenosti, ako aj vedecké štúdie, ukazujú obrovskú úspešnosť liečby pomocou rázovej vlny. Skúmaní pacienti pociťovali 92% zníženie bolesti a oveľa vyššiu mieru úspešnosti ako akákoľvek iná nechirurgická alebo chirurgická alternatíva. Rázová vlna je bezpečná, ľahko vykonateľná a bezbolestná liečba.

Bude ma ošetrenie rázovou vlnou bolieť?

Väčšina pacientov má počas liečby rázovou vlnou mierne nepohodlie, ale terapia je všeobecne veľmi dobre znášaná. Počiatočné nepohodlie zvyčajne slabne, keď sa oblasť počas liečby stáva menej citlivou. Intenzita terapie môže byť upravená na základe potrieb a citlivosti pacienta.

Koľko ošetrení budem potrebovať?

Počet ošetrení závisí na indikácii a reakcii tkaniva na terapiu. Terapia rázovou vlnou má kumulatívny efekt, teda typicky budete potrebovať viac ošetrení. V prípade epikondylitídy sú potrebné minimálne 4 ošetrenia. Pacienti ale veľmi často pociťujú úľavu už po prvom ošetrení.

Ako často budem musieť na terapie chodiť?

Odporúčaná frekvencia ošetrení pri epikondylitíde je 1x za týždeň, v závislosti od pacientovej tolerancie a reakcii ošetrovaného tkaniva.

Budem po ošetrení cítiť bolesť?

U väčšiny pacientov sa po terapii objaví okamžitá úľava od bolesti. Zhuba 2-4 hodiny po terapii môže dôjsť k chvíľkovému zvýšeniu citlivosti. Pacienti túto bolesť popisujú ako znesiteľnú a neobmedzujúcu ich bežné činnosti.

Sú po terapii nariadené nejaké obmedzenia?

Odporúča sa, aby sa pacienti po terapii vyhli fyzickým aktivitám, predovšetkým takým, ktoré by zapájali ošetrené miesto. Pacienti by mali zostať v pokoji zhruba 48 hodín po každej terapii.